kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł?
2014/4/16 23:20:00

Czy jesteśmy przywiązani do swojej pracy na tyle, by nie porzucić jej po wygraniu dużej kwoty pieniędzy? A może mając 1 mln złotych po prostu przestalibyśmy pracować? Serwis pracy Praca.pl postanowił sprawdzić, co zrobiłby statystyczny Polak mają do dyspozycji 1 milion złotych.

Czy 1 mln zł. to dużo? Wystarczająco dużo by kupić mieszkanie, pojechać na wycieczkę dookoła świata lub mieć wkład na własny biznes. Przy zainwestowaniu takich pieniędzy w instrument finansowy dający około 5% odsetek rocznie, miesięcznie do dyspozycji byłoby około 3400 zł – czyli nieco więcej niż wynosi średnia krajowa. Wystarczy by żyć, ale nie wystarczy na szaleństwa i zbytki. Na jaką opcję zatem zdecydowaliby się Polacy? Spokojne życie za średnią krajową, dalszą pracę czy może ryzyko prowadzenia własnej działalności?

Połowa Polaków inwestuje w biznes

Z ankiety przeprowadzonej przez Praca.pl na 1278 użytkownikach portalu wynika, że ponad połowa Polaków (53%) zdecydowałaby się na własny biznes. Taki krok wymaga odwagi – może bowiem przynieść nie tylko satysfakcję i kapitał, ale również może skończyć się klęską i utratą inwestycji. - Taki wynik dobrze świadczy o przedsiębiorczości Polaków. Z przeprowadzonych w 2013 roku badań Eurobarometru wynikało, że około połowa naszych rodaków chciałaby prowadzić własny biznes. Nasze badania to potwierdzają – gdybyśmy mieli środki i zaplecze, to decyzji o inwestowaniu w rozwój własnej firmy mogłoby być więcej - komentuje prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.
fot. praca.pl

Słodkie lenistwo?

Na drugim kontinuum przedsiębiorczości są ci, którzy wybraliby życie z odsetek. Ilu ich jest? Z badania Praca.pl wynika, że tak zachowałby się co piąty Polak (20%). Niestety historie osób, które wygrały znaczne sumy pieniędzy pokazują, że takie zachowanie jest bardzo ryzykowne. Wymaga przede wszystkim dużego samozaparcia, by nie naruszyć zdobytej nagrody i jej nie roztrwonić. Przykłady takie jak Callie Rogers, która w wieku 16 lat wygrała (i wydała) równowartość 10 mln złotych czy Michaela Carrola, któremu udało się w rekordowym czasie roztrwonić równowartość prawie 50 mln złotych wygranej pokazują, że osoby, które wygrały na loterii bardzo często tracą kontrolę nad swoim poziomem życia i wydatkami. A pieniądze niestety szybko topnieją.

Przywiązanie do pracy

27% Polaków mimo wygranej nadal by pracowało. 17% zdecydowałoby się zostać w obecnej pracy, a 10% poszukałoby nowego pracodawcy. Czy jesteśmy aż tak pracowici? - Taka decyzja może być podyktowana wieloma rzeczami. Część naszych ankietowanych jest prawdopodobnie zadowolona z obecnej pracy, która daje im radość i satysfakcję – nie ma zatem powodów jej zmieniać. Z drugiej strony, 1 mln złotych nie daje aż tak dużej poduszki finansowej, by można było pomyśleć np. o kupnie mieszkania, samochodu i jeszcze żyć z tego co zostanie. Wydaje się zatem, że za niektórymi decyzjami o pozostaniu bądź zmianie pracy stoi rozsądek - wyjaśnia ekspert rynku pracy, Krzysztof Kirejczyk.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: biznes, praca, pracownik


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »