kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Atrakcyjna praca za granicą czy handel ludźmi - uważaj szczególnie w wakacje
2008/8/13 12:40:00

Handel ludźmi to szeroki i wieloaspektowy problem. Ofiarą można stać się poprzez podstęp, oszustwo, groźbę, użycie siły, wykorzystanie słabości czy odurzenie środkami chemicznymi. Potem tacy ludzie są zmuszani do nierządu, wykorzystuje się ich seksualnie, zmusza do popełniania przestępstw, żebractwa, a także do niewolniczej pracy ponad siły. Dlatego trzeba sobie uświadomić, że ofiarą handlarzy „ludzkim towarem” może stać się każdy z nas. Nie ma czegoś takiego jak grupa zwiększonego ryzyka, bo wszyscy znajdujemy się w tej grupie. Dlatego w każdej sytuacji musimy wykazywać się rozsądkiem i nie dać się nabrać na puste obietnice. Jeśli jednak staniemy się już ofiarą handlu ludźmi, są instytucje, które mogą nam pomóc. Za granicą należy szukać wsparcia wszędzie, gdzie tylko się da, ponieważ nie zawsze znajdziemy w pobliżu posterunek policji czy konsulat. Jeśli jest to możliwe, dobrze jest się skontaktować z jedną z organizacji pozarządowych, które zajmują się walką z handlem ludźmi. Po powrocie do kraju powinniśmy zgłosić się na policję bądź do prokuratury. Poszkodowany może nawet zostać objęty programem ochrony ofiary, podobny program jest przewidziany dla świadków. Trzeba w tym miejscu zaakcentować konieczność współpracy z policją, jako niezwykle istotny czynnik pomocny w ujęciu handlarzy żywym towarem. Nie można pozwolić na bezkarność przestępców.

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd: ubezpiecz się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia, zrób kserokopię dokumentów tożsamości, wizy, pozwolenia na pracę itp. i zostaw je bliskim razem z aktualną fotografią, zostaw bliskim lub przyjaciołom adres pobytu za granicą, nazwę i adres pośrednika oraz pracodawcy i osób towarzyszących w podróży, jeśli je znasz, ustal z bliskimi częstotliwość i sposób kontaktów, a także hasło, które zostanie użyte w razie niemożności przekazania wprost informacji o kłopotach, niebezpieczeństwie i innych zagrożeniach, ustal adres i numer telefonu konsulatu w państwie docelowym, zabierz słownik i rozmówki w razie braku dostatecznych umiejętności językowych.

Zapamiętaj: numer telefonu Poland Direct z kraju docelowego (pozwala na połączenie się z rozmówcą w Polsce na jego koszt, jeśli wyrazi na to zgodę), wykaz numerów znajduje się m.in. w książce telefonicznej (numer dostępu do Polski z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii – 00 800 0480 0480, z Irlandii i Francji – 0 800 0480 0480. Zabierz ze sobą numer telefonu organizacji udzielającej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem handlu ludźmi, zabierz ze sobą telefon komórkowy i nie oddawaj go innym osobom. Informuj bliskich o zmianie miejsca pracy i pobytu, w razie niespodziewanej zmiany trasy podróży, zastania po dotarciu za granicę stanu znacznie odbiegającego od zapewnień pośrednika lub osoby zapraszającej, zaobserwowania niepokojących zachowań pośrednika lub osób mu towarzyszących, nabrania wątpliwości co do ich zamiarów, uciekaj i szukaj pomocy.

Strony: [1] [2]

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: handel ludźmi, policja, praca za granicą


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»