kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Atrakcyjna praca za granicą czy handel ludźmi - uważaj szczególnie w wakacje
2008/8/13 12:40:00

Zwykle zaczyna się niewinnie. Ciekawa oferta pracy, możliwość wyjazdu za granicę, wysokie zarobki. Pracodawca wydaje się być miłym człowiekiem, który chce dać nam szansę na spełnienie marzeń. Ale bądźmy czujni, nie dajmy się zwieść pozorom. Nie zawsze możemy uniknąć niebezpieczeństwa, ale często możemy zmniejszyć ryzyko.

W dzisiejszych czasach ludzie stają się coraz bardziej mobilni. Poszukują lepszego miejsca do zamieszkania, lepszej pracy. Ta tendencja jest szczególnie zauważalna wśród ludzi młodych, ciekawych świata, z głową pełną planów i marzeń. Ale niestety nie brakuje też osób, które starają się to wykorzystywać do własnych celów, dlatego zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe za granicę lub podjęciu nowej, na pozór niezwykle atrakcyjnej pracy, należy się najpierw dobrze zastanowić. Przykładowa sytuacja. Marta jest wysoką, atrakcyjną blondynką. Ma swój profil ze zdjęciem w jednym z portali internetowych. Któregoś dnia w jej skrzynce z wiadomościami znalazł się nietypowy list. Miła dziewczyna zachęcała do wyjazdu do Singapuru. Wysokie zarobki, praca kelnerki w luksusowym lokalu.

„Mnie się udało, przeżyłam wspaniałą przygodę, zarobiłam pieniądze na studia, spróbuj i Ty” - pisała. Takich ofert jak ta jest bardzo wiele, zwłaszcza w Internecie. Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że ofiarą handlu ludźmi można stać się nie tylko odpowiadając na ogłoszenie o pracę. Częste są też przypadki uprowadzeń, możemy też zostać zwerbowani przez osobę, którą znamy i której ufamy lub poprzez małżeństwo z obcokrajowcem, zdarza się też sprzedaż dzieci przez rodziców. Z pewnością nie wszyscy pracodawcy są oszustami, tylko pojawia się pytanie, jak poznać tych uczciwych.

Przede wszystkim nie dajmy się zwodzić obietnicom „złotych gór”. Każdego pracodawcę, a także pośredników, należy bardzo dokładnie sprawdzić. Nie zaszkodzi poprosić o referencje, które też warto sprawdzić. Cenną wskazówką może okazać się informacja, jaka jest średnia płaca za oferowaną nam pracę w danym kraju. Należy też zwrócić szczególną uwagę na wszystkie dokumenty i umowy, które podpisujemy. Kiedy już zdecydujemy się na wyjazd, też należy się odpowiednio zabezpieczyć. Powinniśmy zabrać ze sobą kserokopie wszystkich dokumentów, a zwłaszcza paszportu. Tego dokumentu należy szczególnie pilnować, nie wolno go nikomu oddawać. Trzeba też pamiętać, aby zostawić rodzinie wszelkie informacje, które umożliwią odnalezienie osoby przebywającej za granicą, a więc adres zamieszkania i telefon kontaktowy, a także dane pracodawcy.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: handel ludźmi, policja, praca za granicą


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »