kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Praca za granicą: połowiczna zmiana
2011/9/22 21:40:00

Połowa ankietowanych Polaków, którzy wyjechali, aby pracować za granicą, twierdzi, że ich status materialny po powrocie do kraju się nie zmienił. Pozostałe 50 proc. respondentów widzi poprawę swojego standardu życia.

W przypadku 39 proc. ankietowanych ów status się poprawił, a 11 proc. badanych uznało, że uległ on znacznej poprawie. Co ciekawe, żaden z respondentów nie potwierdził, że jego sytuacja ekonomiczna pogorszyła się po wyjeździe za granicę.

Według ankietowanych doświadczenie zawodowe zdobyte na emigracji okazuje się bardzo przydatne przy szukaniu pracy w kraju. Aż 40 proc. ankietowanych uznało, że wzbudza ono uznanie wśród pracodawców.

Tylko 27 proc. respondentów potwierdziło, że znalezienie pracy za granicą jest prostsze niż w kraju, 17 proc. osób ankietowanych było przeciwnego zdania, uważając, że pracę zdecydowanie łatwiej jest znaleźć w Polsce. Największa grupa badanych, bo aż 56 proc., nie była w stanie jednoznacznie ocenić, gdzie łatwiej jest zdobyć zatrudnienie.

Dokąd Polacy wyjeżdżają najchętniej? Aż jedna trzecia ankietowanych podała Wielką Brytanię jako kraj swojej emigracji zarobkowej. Wśród innych, popularnych kierunków wyjazdów znalazły się takie państwa, jak: Austria, Belgia, Finlandia, Francja czy Holandia. Niektórzy respondenci pracowali dotychczas w co najmniej kilku krajach.

Co ciekawe, niemal połowa respondentów na pytanie o okres swego najdłuższego pobytu za granicą odpowiedziała, że pracowała poza granicami Polski nie dłużej niż rok. Znaczna część osób badanych, bo aż 26 proc. pracowała za granicą krócej niż miesiąc. Główną przyczyną wyjazdu, jaką podawały osoby, które po raz pierwszy emigrowały, były niskie zarobki w kraju (36 proc.), natomiast ci Polacy, którzy wyjeżdżali już wcześniej, jako swoją motywację podawali przede wszystkim szansę na lepsze perspektywy (32 proc.) oraz inne przyczyny (32 proc.).

Z wypowiedzi ankietowanych wynika, że najczęściej wyjeżdżają oni z kraju, aby uzyskać szansę na lepiej płatną pracę, a tym samym zwiększyć swój standard życiowy.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: praca za granicą