kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zbyt mało kobiet na stanowiskach zarządczych
2013/4/4 21:00:00

Tylko 12 procent kobiet zasiada w zarządach największych polskich spółek giełdowych, przy średniej dla całej Unii Europejskiej wynoszącej niespełna 14 procent – wynika z danych Komisji Europejskiej. Tymczasem większa liczba pań na stanowiskach zarządczych i kierowniczych dobrze wpływa na funkcjonowanie firm – czytamy w najnowszym raporcie firmy doradczej Deloitte.

Inicjatywa uregulowania kwestii równości płci w biznesie leży w interesie udziałowców danej organizacji i powinna pochodzić właśnie od nich, a nie od rządów poszczególnych krajów – wskazuje raport Deloitte „Women in the boardroom: A global perspective”.

Jak wskazuje trzecia edycja raportu firmy doradczej Deloitte, prezentującego wyniki badania z 25 krajów z całego świata, firmy udostępniają kobietom większą liczbę miejsc w zarządach oraz kierownictwie spółek przede wszystkim w wyniku odgórnych zarządzeń i wymuszających to przepisów. Kultura korporacyjna w Polsce nadal jest taka, że rzadko sami akcjonariusze chcą, aby kobiety w organach decyzyjnych spółek stanowiły większą grupę. Potrzebna jest wyższa świadomość tego, że równowaga płci wpływa korzystnie nie tylko na wyniki firmy, ale też na relacje z klientami i partnerami biznesowymi” – argumentuje Iwona Georgijew, Partner Deloitte, która kieruje klubem dla kobiet biznesu „SheXO” oraz wewnętrznym programem Deloitte Diversity.

Według danych z raportu Komisji Europejskiej pt. „Women in economic decision-making in the EU: Progress Report” w największych polskich spółkach giełdowych odsetek zasiadających w zarządach kobiet wynosi 12 proc. Polska z tym wynikiem plasuje się w środku stawki 27 państw unijnych, dla których średnia wynosi 13,7 proc. Wypadamy w tym zestawieniu gorzej od Czechów i Litwinów z 15 proc. oraz Niemców z 16 proc. kobiet w zarządach. Kraje z południa Europy wypadają w rankingu najgorzej - we Włoszech kobiety stanowią tylko 6 proc. członków zarządu, w Grecji natomiast 7 proc. Z krajów naszego regionu najlepszy wynik osiągnęła Łotwa, w której odsetek ten wynosi aż 26 proc. Najlepszy wynik w Unii ma Finlandia z 27 proc. kobiet w tamtejszych zarządach. Niedościgniona w Europie jest pozostająca poza Unią Norwegia, gdzie odsetek kobiet w zarządach wynosi aż 47 proc.

W związku z tym Unia Europejska, wzorem Norwegii, zaproponowała wprowadzenie regulacji dotyczących kwestii większej reprezentacji kobiet na stanowiskach zarządczych. Według opublikowanych założeń do 2015 roku we wszystkich unijnych państwach odsetek kobiet w zarządach firm notowanych na giełdach ma wynosić 30 proc., a pięć lat później ma się zwiększyć do 40 proc. Pod znakiem zapytania pozostaje realizacja tych propozycji, biorąc pod uwagę protesty złożone przez część państw, w tym przez Polskę. Sejm RP na początku 2013 roku odrzucił projekt tej dyrektywy jako niezgodny z zasadą pomocniczości.

Kwestia parytetów w biznesie znalazła różne rozwiązania na świecie. W największych gospodarkach takich jak USA czy Chiny nie ma ustalonych przepisów, które nakazywałyby utrzymywanie odpowiedniej liczby kobiet w zarządach, ale w ostatnich miesiącach taki obowiązek na firmy nałożyli ustawodawcy m.in. w Indiach, Malezji czy niektórych krajach Bliskiego Wschodu.

„Ustalanie odgórnych parytetów czy kwot wzbudza i będzie wzbudzać kontrowersje, a także obawy przed zarzutami, że kobiety nie powinny być bardziej uprzywilejowane jedynie ze względu na swoją płeć. Pozytywne jest jednak to, że problemowi zapewnienia równych szans dla obu płci poświęca się w środowisku biznesowym coraz więcej uwagi. Media również zaczynają zauważać i zapraszać w większym stopniu kobiety ekspertki do programów o tematyce biznesowej i gospodarczej, a nie tylko społecznej, jak to było przeważnie dotychczas. – podsumowuje Iwona Georgijew.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dyskryminacja, kariera, stanowisko kierownicze