kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Większość Polaków odpocznie w święta
2015/12/21 21:40:00

71% Polaków w Święta nie będzie myśleć o pracy – Boże Narodzenie upłynie im na relaksie i wypoczynku. To dobrze, bo jesteśmy jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie, do tego przemęczonym i zestresowanym. Co piąty Polak jednak – jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis pracy Praca.pl - będzie musiał w czasie Świąt nadrobić zaległości związane z pracą.

Odpoczynek czy praca? Jak spędzimy święta?

Z przeprowadzonej w przedświątecznym tygodniu ankiety wśród użytkowników Praca.pl wyłania się obraz dość spokojnych dla Polaków świąt. Większość odpocznie. 10% musi być wprawdzie pod telefonem w czasie Świąt, ale nie planuje dodatkowo pracować. Jedynie niespełna 20% będzie musiało uzupełnić zaległości. To niby tylko 20% ale z drugie strony, to aż co piąty Polak.
Nadrabiać zaległości będą głównie szefowie firm oraz osoby samozatrudnione. Jak wynika z ostatniego badania Sage, to właśnie te dwie grupy zawodowe pracują powyżej ustawowego etatu 40 godzin tygodniowo i to one nie pozwolą sobie na to, by całe Święta spędzić na leniuchowaniu.

Święta pod telefonem

Co dziesiąty Polak, jak wynika z ankiety Praca.pl, będzie musiał być w czasie świąt dostępny pod telefonem. To niby nie dużo, ale pamiętajmy, że jeszcze około 20 lat temu, kiedy komórki nie były tak powszechne, większość z nas miała spokojne święta. Dziś szef nie tylko może zadzwonić kiedy chce, ale również sprawdzić czy sprawdzaliśmy służbową skrzynkę pocztową w wolnym czasie.
Pod telefonem będą musieli być przedstawiciele różnych zawodów – od lekarzy, weterynarzy i pracowników służb porządkowych, przez przewoźników i osoby pracujące w niektórych usługach takich jak gastronomia czy hotelarstwo po pracowników agencji PR. Stosunkowo nową grupą zawodową, która również musi być dostępna niezależnie od planu Świąt to programiści i administratorzy. Biznes online nie może pozwolić sobie na przestój, zatem w razie awarii serwerów czy oprogramowania, trzeba reagować jak najszybciej.

fot. Praca.pl

Wysoki poziom zmęczenia Polaków

Praca nas stresuje i męczy. Z ostatnich badań Diagnoza zmęczenia Polaków przeprowadzonych na zlecenie producenta suplementów diety, aż 64% Polaków skarży się na zmęczenie kilka razy w tygodniu, a 20% doświadcza go codziennie. Najbardziej zmęczoną grupą są osoby w wieku do 44 lat, czyli ci, którzy są na półmetku budowania kariery a jednocześnie muszą zadbać o dorastające dzieci.
Jesteśmy zmęczeni, bo sporo pracujemy i źle śpimy. Według badania Hilding Anders Polska z sierpnia 2015 roku, 71,5% z nas czuje się niewyspanych w ciągu dnia, a 49% ma problemy z zasypianiem. Z kolei z badań TNS z maja 2015 r. wynika, że choć śpimy tyle ile powinniśmy (7-8 godzin, na dobę), to aż 2/3 Polaków cierpi na zaburzenia snu (od trudności z zaśnięciem po wybudzanie się i koszmary). Te problemy ze snem to często efekt zbyt wysokiego poziomu stresu w ciągu dnia, którego nie potrafimy redukować, bo nie umiemy wypoczywać. Najczęściej spędzamy czas przed telewizorem nie podejmując żadnej aktywności – a to jednak nie najlepszy sposób na regenerację.

Jak odpoczywać efektywnie w czasie Świąt? 5 porad od Praca.pl

1. Śpij zdrowo – czyli w optymalnej temperaturze (18-20 stopni) i w wywietrzonym pomieszczeniu (organizm potrzebuje tlenu). Przed snem nie baw się telefonem (zwiększa kłopoty z zaśnięciem) i nie jedz nic ciężkostrawnego. Unikaj też siedzenia przed monitorem komputera tuż przed snem – według szwedzkich badań (Uniwersytet Gothenburg) spędzanie wieczorów przed komputerem podwyższa poziom hormonu stresu w organizmie.
2. Odpowiednio się odżywiaj – w czasie Bożonarodzeniowych przysmaków trudno wprawdzie powstrzymać się od jedzenia, ale pamiętaj, że jeśli się przejesz, to na pewno nie odpoczniesz!
3. Zadbaj o przyjemności – i to nie koniecznie te jedzeniowe. Zrób coś, co poprawia ci nastrój. Wypróbuj coś nowego i nietypowego. Może gra planszowa? Albo wieczorny grill z przyjaciółmi? Święta niekoniecznie musisz spędzać przed telewizorem!
4. Bądź społeczny – uśmiechaj się i spędzaj czas z innymi. Badania wykazują, ze nawet wymuszony uśmiech relaksuje nasze ciało! A przebywanie z osobami, które lubimy i cenimy koi nerwy. Jeśli tylko masz okazję – całuj się! Laura Berman, doktor z Northwestern University udowadnia, że ci, którzy rzadko się całują, są 8 razy bardziej narażeni na chroniczny stres.
5. Bądź aktywny – w tym roku zaspy śnieżne i ujemne temperatury raczej nam nie grożą. Popołudniowy spacer przez pięknie oświetlone ulice to delikatny, ale skuteczny aktywny wypoczynek który pozwoli rozprostować mięśnie i sprawi, że ciało szybciej zacznie produkować endorfiny. Już 10 minut spaceru redukuje poziom hormonu stresu.
Jeśli należysz do 71% szczęśliwców, którzy mogą odpoczywać w Święta – wyłącz telefon. A jeśli już koniecznie musisz pracować, to pamiętaj, że Boże Narodzenie to również świetny czas na przeglądanie ofert pracy!()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: odpoczynek, praca, telefon, zmęczenie, Święta


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»