kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Ustawa o przemocy w rodzinie podpisana
2010/6/18 16:20:00

Marszałek Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa ma zapewnić między innymi większa pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie, izolację sprawców oraz rozwój profilaktyki zapobiegania przemocy, tworzenie zespołów interdyscyplinarnych działających na rzecz walki z przemocą w rodzinie.

Począwszy od 1 sierpnia br. ofiary dotknięte przemocą w rodzinie będą mogły uzyskać bezpłatne zaświadczenie lekarskie, którego celem jest ustalenie przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała powstałych na skutek przemocy. Będzie mógł je wydać lekarz pierwszego kontaktu bądź lekarz pełniący ostry dyżur w szpitalu. Do tej pory bezpłatna obdukcja wykonywana była tylko na wniosek prokuratora.
Sprawcy przemocy w rodzinie będą mieli obowiązek uczestniczyć w programach korekcyjno-edukacyjnych, nawet jeśli nie wyrażą na to zgody. Ponadto sąd będzie mógł zakazać sprawcy zbliżania się do pokrzywdzonych, kontaktowania się z nimi oraz nakazać opuszczenie lokalu.

Nadzór i kontrolę nad zadaniami samorządowymi w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie powierzono wojewodzie.

Do obowiązków wójtów, burmistrzów albo prezydentów miast ma należeć powoływanie zespołów interdyscyplinarnych, które będą zajmować się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. W skład zespołu wejdą przedstawiciele: pomocy społecznej, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia oraz organizacji pozarządowych. Jego członkiem będzie także kurator sądowy.

Przed uchwaleniem ustawa była bardzo szeroko konsultowana. Mimo to zawiera ona zapisy budzące wątpliwości wśród niektórych organizacji społecznych i samych rodziców. Do najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań ustawy należy zakaz stosowania kar cielesnych wobec dziecka. Właśnie ten zapis wsbudził najbardziej gorące dyskusje w związku z nową ustawą. Krytykowany jest również przepis pozwalający pracownikom socjalnym (w asyście policjanta lub pracownika służby zdrowia) podjąć natychmiastową interwencję w przypadkach drastycznych, co oznacza w praktyce, że po stwierdzeniu bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, pracownik socjalny może je zabrać rodzinie i umieścić w rodzinie zastępczej lub całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej. W takich przypadkach sąd rodzinny musi w ciągu 24 godzin podjąć decyzję o dalszych losach dziecka.

Przepisy znowelizowanej ustawy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2010 r.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bicie dzieci, dzieci, przemoc w rodzinie, rodzina, ustawa o przemocy w rodzinie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »