kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Technologia pomaga łączyć życie zawodowe z prywatnym?
2014/9/2 11:29:15

Obecny rynek pracy wymaga od nas nie tylko dyspozycyjności, ale też umiejętności nieustannej walki ze stresem. Obowiązki zawodowe to ważna część naszej codzienności, ale przeciążenie pracą może niekorzystnie wpływać nie tylko na nasze życie zawodowe, ale też i prywatne. Jak godzić życie zawodowe z domowymi obowiązkami?

fot. SamsungPracodawcy są obecnie coraz bardziej wymagający - oczekują pełnego poświęcenia zleconym zadaniom, umiejętności pracy pod dużą presją i zorientowania na cele. W warunkach takiego obciążenia niezmiernie ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem i odpowiedniego rozplanowania pracy. Istotną kwestię stanowi także balans między życiem zawodowym a prywatnym.

Najnowszym trendem, potwierdzonym przez badanie People Inspired Security, przeprowadzone przez Samsung wśród ponad 4500 Europejskich pracowników biurowych, jest tzw. work-life blend, czyli idea połączenia życia zawodowego z prywatnym. Coraz więcej pracowników, w tym zwłaszcza młodych ludzi łączy w swoich codziennych działaniach obowiązki zawodowe z prywatnymi bez dzielenia ich w perspektywie czasowej. Niespełna 39% ankietowanych przyznało w badaniu, że łączenie obowiązków prywatnych i zawodowych pozwala im na wykonanie większej ilości zadań w tym samym czasie. Kolejne 32% stwierdziło także, że dzięki zatarciu granic między pracą a domem, są oni mniej zestresowani i lepiej radzą sobie z załatwianiem osobistych spraw.

Obserwując powyższe zjawisko, nie sposób nie zauważyć ogromnej roli, jaką odgrywa technologia. To dzięki fantastycznym możliwościom komunikacyjnym jesteśmy w stanie tak dobrze łączyć i spełniać obowiązki wynikające z rozmaitych ról życiowych. Słusznie więc coraz więcej osób postrzega wspomniane role jako całość, nie oddzielając pracy od pozostałych części życia. Urządzenia takie jak smartfony, tablety, czy smartwatche pozwalają na łatwe monitorowanie spraw prywatnych w pracy i odwrotnie. Wyniki badania sugerują także, że im bardziej elastyczne jest nasze podejście do technologii, tym większe korzyści, np. w postaci zaoszczędzonego czasu, może nam ona przynieść.

Dodatkowo, dzięki coraz większej dostępności aplikacji organizacyjnych, osiągnięcie harmonii i prawdziwej symbiozy między różnymi częściami naszego życia jest jeszcze łatwiejsze. Rozwiązania takie jak Chaos Control-Task Manager, Organizer Widget lub ColorNote Notepad Notes za pomocą przypomnień, sygnałów lub kolorowych karteczek na ekranie stale dbają o to aby ważne sprawy nie zostały przeoczone.

Potwierdzenie na to, jak technologia zawładnęła naszym życiem znaleźć można także w innym badaniu przeprowadzonym we współpracy z instytutem Ipsos Mori – Samsung Techonomic Index. Wyniki analizy pokazują, że ponad połowa spośród 5000 ankietowanych (53%) posiada tablet, natomiast jeden na pięciu respondentów spędza ponad godzinę dziennie na korzystaniu z rozmaitych aplikacji na swoim smartfonie lub tablecie.

Technologia towarzyszy nam we wszystkich aspektach życia. Bez względu na to, czy jesteśmy w pracy, czy w domu, udogodnienia technologiczne usprawniają zarządzanie bieżącymi sprawami i wypełnianie obowiązków. Nic więc dziwnego, że trend work-life blend cieszy się coraz większą popularnością.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dom, praca, smartfon, tablet