kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Syndrom pourlopowy - jak się przed nim chronić?
2011/8/14 23:50:00

Powrót z urlopu do pracy zazwyczaj bywa dla każdego z nas dość trudny. Jeżeli jednak dobrze się do tego przygotujesz, możesz uniknąć stresu, przygnębienia czy znużenia. Przed wyjazdem zorganizuj swoją pracę - zamknij wszystkie pilne sprawy, przekaż innym zadania i ustaw autorespondera. Wtedy po udanym odpoczynku łatwiej będzie Ci powrócić do codziennego trybu pracy.

Stres pourlopowy to normalne zjawisko psychofizyczne, które dotyka każdego. Sylwia Sędrowicz, Manager ds. Szkoleń i HR z firmy Job Trainings (Grupa Job) wyjaśnia, że organizm funkcjonuje po urlopie na zasadzie sprzężenia zwrotnego. - Sam doskonale się reguluje i potrafi dostosować swoją dynamikę do poziomu zmęczenia czy też odpoczynku. Należy tylko wsłuchać się w siebie i pozwolić mu na to. Po każdej regeneracji następuje faza pobudzenia, związana z koniecznością powrotu do pracy. Taki wysiłek mobilizacyjny odczuwany jest jako stres. Jest to jednak naturalny mechanizm przywracania homeostazy, czyli równowagi, nie możemy bowiem odpoczywać w nieskończoność. Można sobie jednak pomóc w łagodniejszym przejściu przez tę fazę, stosując się do kilku, zaproponowanych przez eksperta z Job Trainings rad.

Krok 1. Odpocznij wg reguły krzyżowej

Już przed wyjazdem zrób wszystko, by Twój urlop był niezapomniany. Przygotuj się do niego na spokojnie, żeby później nie mieć wyrzutów sumienia, że coś ważnego umknęło Twojej uwadze.
Nie zostawiaj bałaganu, gdyż powrót do nieuporządkowanego mieszkania może wywołać poczucie przytłoczenia. Postaraj się pozamykać pilne sprawy, by nie dopuścić do powstawania zaległości. Zakończ najważniejsze sprawy, znajdź osobę, która przejmie część Twoich obowiązków. Zdeleguj zadania oraz poinformuj o nieobecności z wyprzedzeniem klientów i współpracowników. Ustaw także autoodpowiedź w poczcie mailowej i nagraj informację głosową w telefonie o swoim urlopie oraz możliwości kontaktu z osobą zastępującą. Dzięki temu szef nie będzie przerywał telefonami Twojego wypoczynku, a Ty dodatkowo zyskasz opinię osoby odpowiedzialnej.

Zaplanuj urlop tak, jak lubisz. Staraj się robić rzeczy, na które nie masz w ciągu roku czasu bądź też siły. Odpoczynek powinien kompensować Twoje zmęczenie psychofizyczne według reguły krzyżowej. - Jeżeli pracujesz fizycznie, wybierz formy relaksu biernego. Natomiast jeśli więcej pracujesz umysłowo, postaw na aktywność, wręcz przyjemne zmęczenie fizyczne - radzi Sędrowicz.

Krok 2. Żyj jak lohas

Gdy już wyjedziesz na wymarzony urlop, pozwól sobie wypocząć, zregenerować siły. Nie dopuść do tego, by ten wakacyjny czas przeciekał Ci przez palce. Nie myśl o pracy. To wręcz nie jest w dobrym tonie w erze tak zwanych lohasów (z ang. Lifestyles of Health and Sustainability - styl życia oparty na zdrowiu i zrównoważonym rozwoju), którzy dbają o zdrowie swoje i bliskich. Człowiek, który nie ma czasu na wakacje i pracuje nawet w czasie urlopu, jest postrzegany jako źle zarządzający sobą i swoim czasem.

Miej świadomość, że wiele zależy również od Twojego nastawienia. Efekt pourlopowy często jest wyolbrzymiany siłą autosugestii, co może doprowadzić do samospełniającego się proroctwa. Jeżeli nastawisz się z góry, że będzie ciężko, to po części sam to sprowokujesz. Pamiętaj, że tak jak organizm przyzwyczajał się do odprężenia i zwolnienia obrotów, tak po wakacjach musi przystosować się do wytężonej pracy. - Dobrym rozwiązaniem okazuje się przygotowanie planu nadchodzącego dnia i tygodnia, przyjmując zasadę 60 proc. czasu na zajęcia zaplanowane, 20 proc. na sprawy nieoczekiwane oraz 20 proc. na działania spontaniczne i towarzyskie - proponuje Sylwia Sędrowicz z Grupy Job.

Krok 3. Wrzuć kolejny bieg

Optymistycznie rozpoczęty dzień ma szansę takim pozostać, jeśli tylko przejmiemy nad nim kontrolę. Warto zadbać więc o pozytywne nastawienie, zostawić sobie rano czas na spokojną pobudkę, śniadanie w miłym nastroju i luksus jazdy do pracy bez pośpiechu. Również codzienna porcja ruchu, niezależnie od tego czy będzie to spacer, pływanie, jazda na rowerze czy taniec, z pewnością dostarczą energii i nastawią pozytywnie do pracy. Systematyczne uprawianie sportu stymuluje bowiem wydzielanie endorfin, tzw. hormonów szczęścia, od których zależy nie tylko motywacja do pracy, ale i dobre samopoczucie. - Pamiętajmy, że powrót po urlopie, przypomina trochę jazdę samochodem. Nie ruszamy więc z prędkości autostradowej, ale też nie pozostajemy przez kilka dni na pierwszym biegu. Kolejno wrzucajmy więc wyższe biegi, stopniowo nabierając rozpędu - podkreśla Sędrowicz.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: relaks, urlop. przemęczenie