kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Praca w nocy: bilans zysków i strat
2011/9/27 20:40:00

Są tacy, którzy wybierają noc do pracy, a nie do spania. Czy kusi ich dodatek finansowy? A może po prostu nie mają wyboru, bo szef każe… Pobudki do pracy mogą być różne, fakt jest jeden: nie jest to praca dla każdego.

Nie da się ukryć, że praca w nocy ma swoje plusy. Wszystko jest jednak uzależnione od tego, w jakim miejscu jest ona wykonywana. Niektórzy ją sobie cenią i bardzo chwalą, a inni… odchorowują. Praca w nocy – przedmiot pożądania czy siła przymusu?

Od strony formalnej

Praca w porze nocnej obejmuje osiem godzin pomiędzy 21.00 a 7.00. Nie oznacza to jednak, że aby uzyskać miano pracującego w nocy, należy wykonywać swoje obowiązki tylko w tych godzinach. Nawet jeśli zatrudniony będzie pracował każdej nocy przez co najmniej trzy godziny w porze nocnej lub jeśli co najmniej 1/4 jego czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na tę porę, jest określany jako osoba pracująca w nocy.

Czas pracy osoby pracującej w porze nocnej nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę.

Dodatkowe uprawnienia…

Osoby, które podejmują pracę o specyficznej porze, jaką jest noc, mają prawo do dodatku za każdą godzinę w wysokości 20 proc. godzinowej stawki minimalnego wynagrodzenia. Stawka ta jest szczegółowo określona w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. Warto przypomnieć, że dodatek ten jest niezależny od ewentualnego dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w nocy jest dozwolona z pewnymi ograniczeniami. Nie mogą jej wykonywać kobiety w ciąży i pracownicy niepełnosprawni, osoby opiekujące się dzieckiem do lat czterech – bez ich zgody, a także pracownicy młodociani. W tym miejscu warto nadmienić, iż w pora nocna dla młodocianego przypada między 22.00 a 6.00 rano.

… i dodatkowe problemy

Praca w porze nocnej, mimo dodatkowych przywilejów finansowych, które się z nią wiążą, rzadko jest lubiana przez pracowników. Jest to efekt jej negatywnych skutków społecznych i zdrowotnych. Osoby pracujące w nocy mają znacznie ograniczony kontakt z domownikami, najbliższą rodziną i znajomymi – zwykle śpią w dzień (lub przez jego większą część), czyli akurat wtedy, gdy inni są w domu lub mają czas wolny. Poza tym praca w porze nocnej przyczynia się do rozregulowania dobowego cyklu naszego organizmu. Sen o różnej porze i w różnej ilości, nieregularne posiłki, całkowicie niezgodne z zegarem biologicznym, mogą prowadzić do wielu, niekiedy poważnych chorób. Z pewnością praca w nocy wymaga określonych predyspozycji, nie tylko zawodowych, lecz także zdrowotnych.

„Nocki” mogą być całkiem ciekawe…


– A ja zawsze zamieniam się na nocki – twierdzi jedna z portierek z akademika. – Wówczas mam spokój, mogę nadrobić zaległości filmowe, przeczytać ciekawą książkę, po prostu sobie odpoczywam i nikt mi nie zawraca głowy – dodaje. Takie opinie się powtarzają. Są osoby, które lubią swoją pracę barmana czy krupiera, a nawet stróża nocnego. W rzeczywistości spectrum zawodów, które są wykonywane w nocy, jest bardzo szerokie, a zarazem bardzo zróżnicowane. Dodatkowym bonusem tej pracy są niekiedy ciekawe osoby, jakie się wówczas spotyka – jak opowiada pewien taksówkarz. Dzięki takim nocnym dyżurom poznał on drugie oblicze osób, które na co dzień wykonują powszechnie szanowane zawody, a w nocy… prowadzą zgoła odmienny tryb życia.

Praca w porze nocnej może mieć swoje plusy, jednak wybierając tego typu zatrudnienie, należy liczyć się z tym, iż ludzki organizm po nieprzespanej nocy regeneruje się dopiero po trzech kolejnych, normalnie przespanych, co przy wykonywaniu niektórych prac, szczególnie zmianowych, jest niemal nierealne.

Jaki wniosek wynika z powyższych rozważań? Dość oczywisty. Przed podjęciem pracy warto najpierw zrobić bilans zysków i strat, aby później nie okazało się, że dodatek finansowy nie zdoła pokryć uszczerbku na zdrowiu.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: noc, praca, zmiana