kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Praca (prawie) w zasięgu ręki
2006/9/13 11:40:00

Poszukiwanie pracy jest obecnie jednym z najtrudniejszych zadań, z jakim musi się zmierzyć każdy dorosły Polak, bo bezrobocie dotyczy w równym stopniu absolwentów wyższych uczelni, jak i osób z wykształceniem podstawowym. Dawno minęły czasy, kiedy to dyplom wyższej uczelni (a bywało, że tylko matura!) umożliwiał podjęcie pracy w wymarzonej firmie, a pod drzwiami urzędów zatrudnienia ustawiały się kolejki… pracodawców. Dziś w owych kolejkach stoją zdesperowani, gotowi podjąć każdą pracę bezrobotni. Pocieszające jest jednak, że ich liczba mimo wszystko maleje, a więc są szczęśliwcy, którzy znajdują zatrudnienie. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do ich grona, przeczytaj poniższe wskazówki, a być może już wkrótce będziesz cieszyć się wymarzoną pracą!

1. Zarejestruj się w urzędzie pracy.

Osoby zarejestrowane jako bezrobotne cieszą się licznymi przywilejami: mogą uczestniczyć w licznych programach przeciwdziałających bezrobociu, są objęte ubezpieczeniem, mają możliwość uczestniczenia w bezpłatnych kursach, które pomagają zdobyć nowe umiejętności zawodowe lub podnieść posiadane kwalifikacje, mogą zostać zatrudnione w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych lub staży zawodowych. Nie bez znaczenia są również kwestie finansowe: osobie zarejestrowanej w urzędzie pracy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, może również otrzymać bezzwrotną pożyczkę na rozwój własnej działalności gospodarczej.

2. Czytaj i zamieszczaj ogłoszenia.

Jednym z najpopularniejszych sposobów poszukiwania pracy jest codzienne przeglądanie ogłoszeń zamieszczanych w prasie, lokalnych mediach i Internecie.
Warto również zamieścić własne ogłoszenie, a w bazie danych portali internetowych zajmujących się pośrednictwem pracy umieścić swoje CV.
W przypadku ogłoszeń prasowych często obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, nie daj się więc wyprzedzić – poszukujący pracy nie może być śpiochem, bo jego konkurenci również nie śpią!

3. Przygotuj odpowiednie dokumenty aplikacyjne.

Dobrze napisany list motywacyjny i CV to ważne czynniki pomagające w uzyskaniu zatrudnienia. Dokumenty te powinny być napisane na komputerze, z zachowaniem odpowiednich form i układu poszczególnych części. Każdy z dokumentów aplikacyjnych nie może swą objętością przekraczać jednej kartki maszynopisu – nie warto się więc rozpisywać! Jeśli nie wiesz, jak powinny prawidłowo wyglądać aplikacje, skorzystaj z wzorów umieszczonych w Internecie (ale nie kopiuj ich!), lub zwróć się o pomoc do doradców w urzędzie pracy. Pamiętaj – każda firma jest inna i do każdej należy wysłać inny list motywacyjny. Trzeba podkreślić w nim te nasze cechy, które mogą być przydatne na danym stanowisku.
Absolutnie, pod żadnym pozorem nie wolno w dokumentach aplikacyjnych kłamać! Takie postępowanie może wyjść na jaw już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i wiąże się z ogromnymi nieprzyjemnościami.

Strony: [1] [2] następna »


Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bezrobocie, poszukiwanie pracy, praca


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »