kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Otyłe kobiety dyskryminowane w pracy
2012/6/13 1:00:00

Naukowcy z Australii i Wlk. Brytanii odkryli, że dyskryminacja ma się całkiem dobrze na rynku pracy. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie International Journal of Obesity, pokazują, że otyłe kobiety nie mają tak naprawdę szansy na zdobycie pracy, kiedy stają w szranki z kandydatkami bez nadwagi. Ale to nie wszystko. Nawet wypłaty otyłych kobiet są niższe niż te otrzymywane przez ich szczuplejsze koleżanki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze, Wlk. Brytania, i z Uniwersytetu Monash w Australii zbadali, czy opracowany niedawno miernik uprzedzenia wobec otyłości - UMB (ang. universal measure of bias) przewidział faktyczną dyskryminację na rynku pracy ze względu na otyłość.

Zespół przeanalizował również, czy istnieje zależność między dyskryminacją ze względu na otyłość, brakiem pewności siebie wśród kobiet, jeżeli chodzi o ich ciało (tj. wizerunek ciała) a konserwatywnymi osobowościami, w tym orientacją na autorytaryzm i dominację społeczną. Eksperci ustalili powiązanie między tymi czynnikami a homofobią i rasizmem.

Dr Kerry O'Brien, starszy wykładowca na Uniwersytecie Monash i wizytujący pracownik naukowy na Uniwersytecie w Manchesterze powiedział, że uczestnicy nie zostali początkowo poinformowani o charakterze badań. Zostali zwerbowani do badań na podstawie ogłoszenia o naukowcach badających, czy są osoby, które potrafią lepiej rekrutować pracowników niż inne.

"Badani przejrzeli szereg życiorysów z dołączonym, małym zdjęciem osoby ubiegającej się o pracę i zostali poproszeni o klasyfikację kandydatów pod względem odpowiedniości, pensji wyjściowej i zdolności do pracy" - informuje dr O'Brien. "Wykorzystaliśmy zdjęcia kobiet przed i po zabiegu bariatrycznym i różnicowaliśmy, czy badani widzą życiorys, pośród wielu innych, z dołączonym zdjęciem otyłej kobiety (BMI 38-41) czy też tę samą kobietę, ale w normalnym zakresie wagi (BMI 22-24) po zabiegu bariatrycznym" - dodaje. "Stwierdziliśmy silną dyskryminację ze względu na otyłość we wszystkich kryteriach pracowniczych, to jest pensji wyjściowej, potencjale przywódczym i prawdopodobieństwie wyboru otyłego kandydata".

Naukowcy odkryli, że im wyższe wyniki osiągała dana osoba w pomiarze uprzedzenia wobec otyłości, tym wyższe było prawdopodobieństwo, że będzie dyskryminować otyłych kandydatów. Zaobserwowali, że osoby o bardziej autorytarnej osobowości również przejawiały dyskryminację.

Zespół ustalił także zależność między oceną przez badanych własnego wyglądu fizycznego (tj. wizerunku ciała), wagą wyglądu i dyskryminacją ze względu na otyłość.

"Im wyżej badani oceniali własną atrakcyjność fizyczną i wagę wyglądu, tym wyższe było uprzedzenie i dyskryminacja" - podkreślił dr O'Brien. "Jedna z interpretacji tego odkrycia może być taka, że lepiej oceniamy swoje własne ciało, porównując siebie do osób otyłych i dyskryminując je, niemniej musimy to sprawdzić eksperymentalnie".

Po raz pierwszy naukowcy ustalili powiązanie między wyraźną, przedstawianą samodzielnie miarą uprzedzenia wobec otyłości a dyskryminacją na rynku pracy ze względu na otyłość. Zdaniem zespołu ich odkrycia sugerują, że przekonanie o wyższości niektórych osób nad innymi wiąże się z percepcją osób otyłych, jako tych zasługujących na mniej przywilejów i możliwości niż osoby szczupłe.

"Nasze odkrycia pokazują, że istnieje wyraźna potrzeba zajęcia się dyskryminacją ze względu na otyłość, szczególnie wobec kobiet, których szczególnie dotyka uprzedzenie wobec otyłości" - stwierdził dr O'Brien. "Nieodzowne jest opracowanie interwencji i strategii redukcji uprzedzenia. Staje się również jasne, że powody uprzedzenia wydają się wiązać z naszymi osobowościami, z tym jak się sami z sobą czujemy, z atrybucjami w stylu otyli ludzie są leniwi, żarłoczni itd., stanowiącymi jedynie usprawiedliwienie dla własnych uprzedzeń".

Wkład w badania wnieśli również eksperci z Nowej Zelandii i USA.

Więcej informacji:

Uniwersytet w Manchesterze:


International Journal of Obesity:



Cordis © European Union


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dyskryminacja, otyłość, praca


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»