kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Niebezpieczna praca biurowa
2008/2/28 10:49:17

Praca przy stanowisku komputerowym nie spełniającym wymogów ergonomiczności może powodować różne bóle i dolegliwości, a w konsekwencji prowadzić do poważnych chorób organizmu. Około 80% respondentów badania Ergotest odczuwało różnego rodzaju dolegliwości związane ze wzrokiem - bóle oczu, zaburzenia ostrości widzenia oraz suchość i pieczenie pod powiekami.

Kolejnymi bólami występującymi podczas pracy przy komputerze są bóle pleców bądź karku. Tylko 12% badanych przyznało, że takich bólów nie odczuwa nigdy. 38% stwierdziło, że odczuwa takie bóle przynajmniej kilka razy w miesiącu, natomiast 36% kilka razy w tygodniu. Aż 14% respondentów odczuwa bóle pleców bądź karku zawsze.

Ankietowani powszechnie deklarowali również dolegliwości rąk. Aż 42 % odczuwa takie bóle kilka razy w miesiącu. 17% cierpi na tą dolegliwość kilka razy w tygodniu. Stale bóle nadgarstków odczuwa 3% respondentów. Bóle ramion, choć z różną intensywnością, odczuwane są przez połowę respondentów. Drętwienie i mrowienie palców odczuwane jest przez 47% badanych. Mrowienie i drętwienie ramion są najrzadszymi dolegliwościami kończyn górnych. Mimo tego 41% badanych je odczuwa. U badanych osób korzystających z regulowanych podłokietników bóle kończyn górnych występują rzadziej i z mniejszym natężeniem. Przykładowo bóle ramion i łokci w przypadku respondentów, którzy podczas pracy opierają łokcie o regulowane podłokietniki występują u 2% respondentów.

Wielu pracowników odczuwa także bóle kończyn dolnych. Mrowienie w stopach odczuwa 53% respondentów biorących udział w badaniu. Drętwienie łydek odczuwa niespełna połowa badanych. Problem opuchlizny kończyn dolnych dotyczy 40% respondentów, którzy wzięli udział w badaniu. Podkreślić należy, że aż 4% badanych cierpi na tą dolegliwość zawsze. Kolejną dolegliwością, wynikającą z nie stosowania wymogów ergonomii do stanowiska komputerowego, jest ucisk na uda wywołany przez krawędź krzesła. Jak wskazują badania wielu respondentów odczuwa taki ucisk.

Zgodnie z przepisami prawa pracy w przypadku, kiedy pracownik w czasie pracy przy komputerze musi korzystać z okularów korygujących wzrok, pracodawca powinien partycypować w kosztach ich zakupu. Jednak przepis ten nie zawsze jest przestrzegany. Jak wskazują wypowiedzi respondentów, w przypadku 40% osób, pracodawca partycypował w kosztach. 35% badanych w całości płaciło za okulary. Na subiektywne dolegliwości związane ze zmęczeniem oczu na skutek pracy przy komputerze skarży się aż 90% kobiet i 80% mężczyzn.
Praca przy komputerze pociąga za sobą również duże obciążenia psychiczne. Po pierwsze, często jest to praca jednostajna i monotonna. Powtarzanie tych samych czynności powoduje znużenie i apatię. Z drugiej strony nowoczesny sprzęt o dużej mocy obliczeniowej ma krótki czas reakcji. Zmiany na monitorze pojawiają się błyskawicznie, dużo szybciej, niż może na nie zareagować układ nerwowy człowieka. Powoduje to konieczności wytężonej i ustawicznej uwagi, co prowadzi do zmęczenia i różnych symptomów napięcia: trudności w myśleniu, drażliwości, nerwowości, uczucia leku, skłonności do zapominania, a nawet ziewania. Kolejną przyczyną stresu jest też abstrakcyjność pracy przy komputerze. Operator styka się z symbolicznymi wyobrażeniami rzeczy, z ich abstrakcyjnymi przedstawieniami, co powoduje poczucie alienacji.

Strony: [1] [2] następna »




 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ból kręgosłupa, ergonomia, ergotest, kręgosłup, oczy, praca


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»