kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Konfederacja Pracodawców Polskich chce, by kobiety pracowały dłużej
2007/12/16 13:10:00

Konfederacja Pracodawców Polskich chce, by kobiety pracowały dłużejObecnie mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, zaś kobiety pięć lat wcześniej. Według Rzecznika Praw Obywatelskich, wiek emerytalny powinien być dla obu płci jednakowy. Konfederacja Pracodawców Polskich uważa inaczej.

„Z punktu widzenia systemu ubezpieczeń społecznych samo zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn nie jest tak bardzo istotne. Docelowo chodzi o to, żeby wydłużyć aktywność zawodową kobiet na rynku pracy - im dłużej będą pracowały, tym większe będą miały uposażenie” - uważa ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Henryk Michałowicz.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Obecnie wiek emerytalny mężczyzn wynosi w Polsce 65 lat, a kobiet 60. Według RPO, powinien być on równy dla obu grup - kobiety powinny przechodzić na emeryturę później. Rzecznik uzasadnia wniosek do TK konstytucyjną zasadą równości wobec prawa, zatem też równych praw mężczyzn i kobiet. Wniosek RPO nie dotyczy osób, które w wieku wejścia w życie reformy emerytalnej z 1999 r. miały ukończone 50 i więcej lat. W ocenie Michałowicza, działania Rzecznika Praw Obywatelskich mają „wymiar społeczny”. „Inną sprawą jest, czy te same cele z punktu widzenia społecznego można osiągnąć w ten sposób poprzez wyrównanie wieku, czy poprzez inne działanie” - powiedział Michałowicz.
„Abstrahując od zarzutów merytorycznych dotyczących równego traktowania, z punktu widzenia systemu istotne jest to, aby stworzyć taki system zachęt dla tych osób, by pozostawały one na rynku pracy i zachowały aktywność zawodową” - podkreślił w rozmowie z PAP Michałowicz. Jak powiedział ekspert KPP, średni wiek kobiety, gdy przechodzi na emeryturę, to 57-58 lat.

„Statystyka jest taka, że my jako społeczeństwo żyjemy coraz dłużej, a jednocześnie mamy coraz krótszą aktywność zawodową. I to doprowadzi do absurdu, że w 2030 roku mniej więcej na 12 mln osób, które mogą podjąć pracę, będzie przypadać około 7-8 mln ludzi, którzy korzystają ze świadczeń emerytalnych” - podkreślił ekspert KPP.


Konfederacja Pracodawców Polskich
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ZUS, emerytura dla kobiet, wcześniejsza emerytura


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »