kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kiedy szef chce cię zwolnić...
2007/7/30 0:30:00

… zazwyczaj ma ku temu jakiś ważny powód i raczej nie skłonisz go do zmiany zdania. Warto jednak znać swoje prawa dotyczące rozwiązania umowy o pracę, bo możesz na tym sporo stracić.

1. Kiedy szef wręcza ci wypowiedzenie przeczytaj je dokładnie, zanim cokolwiek podpiszesz. Wbrew pozorom pracownika mającego umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony nie można ot, tak zwolnić z pracy (wyjątkiem jest redukcja etatów lub ogłoszenie upadłości firmy). W wypowiedzeniu musi być podana konkretna przyczyna zwolnienia, poparta dowodami.

2. Umowę o pracę można rozwiązać na trzy sposoby: dyscyplinarnie, za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem. Drugi sposób jest bardzo chętnie stosowany przez pracodawców (nie muszą w takim przypadku podawać przyczyny rozwiązania umowy), jednak niekorzystny dla pracownika: nie przysługują mu odprawa i dni wolne na poszukiwanie nowej pracy, a zasiłek dla bezrobotnych będzie mu przysługiwał dopiero po trzech miesiącach.

3. Pracodawca nie może zwolnić cię z pracy, jeśli jesteś w ciąży, na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i na mniej niż 4 lata przed osiągnięciem przez ciebie wieku emerytalnego. Wyjątkiem od tej zasady jest jedynie likwidacja lub ogłoszenie upadłości firmy. Przed zwolnieniem chroni także zwolnienie lekarskie, ale w takim przypadku pracodawca może przesłać ci wypowiedzenie pocztą (tylko listem poleconym) – wypowiedzenie jednak będzie ważne tylko wówczas, jeśli przebywasz na zwolnieniu (z powodu tej samej choroby) ponad pół roku, a twój staż pracy w danej firmie wynosi więcej niż 6 miesięcy (lub chorujesz ponad 3 miesiące, a pracujesz w firmie mniej niż pół roku).

4. Coraz częściej zdarza się, że pracodawca zwalnia z obowiązku świadczenia pracy osobę przebywającą na wypowiedzeniu. W innym przypadku trzeba pamiętać, że nadal musisz przychodzić do pracy, bo w przeciwnym wypadku szef może zwolnić cię dyscyplinarnie.

5. Jeżeli uważasz, że szef niesłusznie zwolnił cię z pracy lub np. nie wypłacił należnych ci pieniędzy, możesz zwrócić się do sądu pracy. Pozew powinnaś złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym w terminie 7 dni od dnia, w którym otrzymałaś wypowiedzenie.



Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, praca, utrata pracy, wypowiedzenie, zwolnienie, zwolnienie dyscyplinarne


 


 


 

Niezwykle aromatyczny, bogaty smakowo tort zadowoli zarówno miłośników klasycznych ciast jak i nie przepadających za słodkimi ciężkimi wypiekami.»