kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jakie zdjęcie (nie) do CV
2010/12/31 13:30:00

Z psem w parku, w Paryżu z narzeczoną, a nawet w stroju kąpielowym na plaży - wyobraźnia starających się o pracę nie zna granic. Jakie są trzy najczęstsze błędy popełniane przy wyborze fotografii do podania o pracę?

Błąd nr 1 - Zdjęcia prywatne

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez aplikujących do pracy jest załączanie zdjęcia pochodzącego z wakacji, imprez towarzyskich lub spotkań rodzinnych. Choćby przedstawiały najpiękniejsze chwile z życia, praca (a zwłaszcza nowa) to nie miejsce na tego typu wspomnienia. Pracodawcy nie interesuje to, gdzie i z kim spędzało się ostatni weekend, on poszukuje kompetentnej osoby na konkretne stanowisko. Zdjęcie nie mogą również przysłaniać kwalifikacji, gdyż to one są w życiorysie najważniejsze.

Ekstrawaganckie pozy i stroje także nie są receptą na znalezienie pracy. Zalotnie spoglądające panie, czy też luzacka postawa macho w przypadku panów, bardzo często już na wstępie dyskwalifikują kandydata na pracownika. Istnieją oczywiście zawody, w których nietypowe zdjęcia są dobrze widziane, jak chociażby w branży reklamowej. Dobrze jednak zachować umiar.

Fotografie w szczególnych warunkach mogą także nawiązywać do wykonywanego przez nas zawodu. Przykładowo kucharz obracający ciasto na pizzę wywoła prawdopodobnie pozytywne wrażenie, co jednak nie znaczy, że osoba ubiegająca się o stanowisko sekretarki powinna na zdjęciu siedzieć przed monitorem komputera. Najbezpieczniej jest wybrać fotografię typu legitymacyjnego, w skromnym stroju, bez bogatej biżuterii i dodatków.

Błąd nr 2 - Zdjęcia nieaktualne

Pracodawcy wymagają załączenia do CV zdjęcia z różnych przyczyn - czasem, dlatego, że pracownik na danym stanowisku powinien mieć miłą aparycję, a czasem tylko po to, by rozpoznać daną osobę w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Niezależnie od motywacji zamieszczającego ogłoszenie, z pewnością ma na myśli zdjęcie aktualne. Co z tego, że w naszym mniemaniu kilka lat temu wyglądaliśmy znacznie atrakcyjniej niż dziś, jeśli pracodawca nas nie rozpozna? Dodatkowo może uznać, że brakuje nam pewności siebie, która jest bardzo potrzebna w wykonywaniu wielu zawodów. Nieaktualne zdjęcie w żadnym wypadku nie przybliży nas do upragnionego stanowiska pracy. Nie ma natomiast znaczenia, czy zdecydujesz się na zdjęcie kolorowe, czy czarno-białe.

Błąd nr 3 - Zdjęcia słabej jakości

Słabość techniczna przesyłanych zdjęć to ich duży minus. Nieostre, przyciemnione, a czasem zwyczajnie zniszczone, gdy widoczne są na nich ślady oderwania ze szkolnej legitymacji, na pewno nie zrobią dobrego wrażenia. Wizyta u fotografa, a potem wywoływanie nawet kilkudziesięciu zdjęć, które mają być przesłane do potencjalnych miejsc pracy, to kosztowne rozwiązanie, na szczęście istnieje alternatywa. Koszty wywołania zdjęć można obniżyć, drukując je w domu na specjalnym papierze fotograficznym. Ważne dla jakości zdjęć jest również to, czy używamy tuszu dobrej jakości. Dzięki temu raz zrobione zdjęcie można łatwo powielić.

Innym technicznym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wielkość zdjęcia, szczególnie w sytuacji, gdy przesyłamy je drogą elektroniczną. Nie chcemy przecież zapchać skrzynki potencjalnego pracodawcy! W dodatku czasem firmy zakładają na swoją pocztę filtry, które nie pozwalają na przyjmowanie zbyt dużych plików. Dlatego optymalne zdjęcie wraz z CV powinno ważyć nie więcej niż 100 kB.

www.blackpoint.pl


()
Oprac: Anna Kotnowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: CV, szukanie pracy, zdjęcie