kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jak zaoszczędzić na dojazdach do pracy?
2015/5/28 22:00:00

Wielu z nas musi codzienne pokonywać dłuższą trasę, aby dotrzeć do miejsca pracy. Te dojazdy związane są oczywiście ze sporymi kosztami, zwłaszcza, gdy musimy korzystać z własnego auta. Jak zmniejszyć koszty podróży do pracy? Oto rady dla dojeżdżających do pracy.

Samotne dojazdy do pracy to niewątpliwa wygoda. Kierowca może wyjechać z domu i z pracy o dowolnej porze, po drodze może załatwić swoje sprawy lub porozmawiać przez zestaw słuchawkowy z rodziną czy przyjaciółmi. Jednak minusem, który skutecznie zniechęca do samotnych dojazdów, są duże koszty.

Poniżej przedstawiamy 5 rad dla dojeżdżających do pracy, które pozwolą stwierdzić, czy carpooling to rozwiązanie dla Ciebie.

1. Dziel koszty

Wysoki koszt dojazdów jest najczęstszym powodem decyzji o korzystaniu z carpoolingu. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryją się wspólne dojazdy. To praktyka stosowana już w latach 70., w dobie kryzysu naftowego. Idea odrodziła się wraz z potrzebą redukcji zanieczyszczeń spowodowanych transportem drogowym. Zyski z dzielenia kosztów dojazdu można łatwo policzyć.

Osoba dojeżdżająca codziennie po 20 km w jedną stronę po miesiącu przejedzie ok. 800 km. Zakładając, że benzyna kosztuje 4,80 zł za litr, a auto spala 8 litrów na 100 km, w ciągu miesiąca dojazd do pracy wyniesie ok. 300 zł. Rocznie będzie to kwota 3600 zł.

x= 800x8/100
x= 64 litry/mc
y= 64x4,8zł=307,20 zł

Dzieląc koszty między 4 osoby oszczędzimy rocznie nawet 2700 zł. To suma, która każe poważnie zastanowić się nad tym, czy jest sens wozić powietrze.

2. Parkuj swobodniej

W Stanach Zjednoczonych wiele firm wprowadziło specjalne miejsca parkingowe bliżej wejścia do firmy dla osób korzystających z carpoolingu. Z kolei na Zachodzie Europy władze wprowadziły w niektórych miastach darmowe miejsca parkingowe dla osób dojeżdżających wspólnie, jako zachętę do szerzenia idei ochrony środowiska naturalnego. Mniej aut na drogach oznacza mniej zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery.

Mimo, że w Polsce nie ma jeszcze takich udogodnień, to ograniczając liczbę osób dojeżdżających samotnie do pracy, zwiększamy liczbę miejsc parkingowych. Dojeżdżając razem, nie będziecie musieli co rano zastanawiać się, czy uda Wam się postawić auto pod firmą.

3. Otwórz się na nowe znajomości

Carpooling w dzisiejszym rozumieniu to nie tylko podwożenie znajomych, ale również umawianie się z osobami, których wcześniej nie znaliśmy. Pozwalają na to serwisy i aplikacje do wspólnych przejazdów, np. Yanosik AutoStop. Osoby podróżujące na tej samej trasie mogą z łatwością znaleźć się w aplikacji. Może okazać się, że osoba z budynku obok, z którą nigdy nie miałeś okazji porozmawiać, będzie miłym towarzystwem w codziennych podróżach.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: carpooling, dojazdy, podróż, praca, samochód