kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jak dobrać pracę do swojej osobowości?
2015/11/11 22:48:33

Nie zawsze jesteśmy pewni tego, co chcemy robić w życiu, ale powinniśmy być świadomi naszych predyspozycji. Od dopasowania pracy do osobowości wiele zależy – nieodpowiedni wybór może zrodzić frustrację i niezadowolenie z życia zawodowego. Jak dopasować pracę do własnego charakteru i temperamentu?

Flegmatyczny sprzedawca, niecierpliwy nauczyciel lub energiczny oraz kreatywny księgowy – to osoby, które nie dopasowały zawodu do własnego charakteru i teraz w pracy męczą siebie, a także innych. Aby wykonywane zajęcie dawało satysfakcję, przy jego wyborze warto wziąć pod uwagę wiele czynników.

- Każdy z nas rodzi się z pulą wielu predyspozycji i uzdolnień. W trakcie dorastania jedne z nich wykształcają się lepiej, inne – zostają stłumione i zapomniane. W dużej mierze wpływa na to wychowanie – mówi serwisowi Iwona Centka z Instytutu Rozwoju Osobistego SENS. Uświadomić człowiekowi, gdzie leżą jego uśpione talenty, które nie miały możliwości dotychczas rozkwitnąć, pomoże doradca zawodowy.

Jeśli nie jesteśmy pewni, co chcemy robić w życiu, lub czujemy, że potrzebujemy zmiany, wsłuchajmy się w siebie, przeanalizujmy, czym lubimy się zajmować, odkryjmy swoje mocne i słabe strony. W internecie jest dostępnych wiele psychozabaw, które mają w tym pomóc. Niestety, ich wartość nie jest duża. Zazwyczaj dają one niewiele informacji o nas samych. Jeżeli naprawdę chcemy pogłębić wiedzę o sobie, lepiej skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, profesjonalnych testów predyspozycji zawodowych lub zajęć grupowych organizowanych przez urzędy pracy.

Ludzie są elastyczni. Potrafimy nauczyć się pisać prawą ręką, ale jeśli z natury jesteśmy leworęczni, nasza kaligrafia będzie koślawa. Po co działać wbrew sobie? - Lepiej poświęcić cały swój czas oraz energię na rozwijanie podstawowej puli talentów i robienie tego, co się kocha – uważa ekspertka.

Przy podejmowaniu decyzji o rozwoju w danej profesji należy uwzględnić własne doświadczenie życiowe, charakter i temperament, ale też marzenia oraz ambicje finansowe. Nieodpowiedni wybór możemy przypłacić frustracją i niezadowoleniem z życia zawodowego.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: charakter, doradca zawodowy, osobowość, praca