Rozstrzygnięto już II edycję konkursu organizowanego przez miesięczniki „Poradnik domowy” i „Dziecko” - „Firma przyjazna mamie”. Plebiscyt ten ma na celu promocję firm, które nie tylko przestrzegają przepisów kodeksu pracy, ale także wprowadzają rozwiązania ułatwiające kobietom godzenie obowiązków zawodowych z byciem żoną i matką.
W konkursie szczególnie promowane są programy dla kobiet wracających do pracy po urlopach macierzyńskich i wychowawczych (pewność zatrudnienia, dodatkowy płatny urlop, elastyczny czas pracy, możliwość pracy w domu) oraz wsparcie przełożonych (zatrudnianie kobiet w ciąży, podwyżki i awanse po powrocie z urlopu macierzyńskiego, możliwość pozostawania w domu z chorym dzieckiem, pomoc finansowa i medyczna, dofinansowanie wypoczynku, prowadzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli). Efektem i pewnego rodzaju wskaźnikiem odpowiednio prowadzonej polityki kadrowej jest ilość rodzących się „w firmie” dzieci.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłaszane były bardzo różne firmy: od wielkich korporacji, przez placówki państwowe (np. szpitale), aż po malutkie, kilkuosobowe zakłady usługowe czy sklepy. Okazuje się, że nawet w tych małych, często borykających się z problemami finansowymi firmach, też można prowadzić prawidłową, prorodzinną politykę – jeśli nawet brakuje środków na dofinansowania czy wypłaty „becikowego”, znajdzie się tu miejsce na życzliwość, prawdziwą radość z narodzin kolejnych dzieci (manifestowaną chociażby kwiatami i życzeniami przysyłanymi do szpitala) i tworzenie dobrej, ciepłej atmosfery w pracy.
Zwycięzcy tegorocznego konkursu „Firma przyjazna mamie” to:
- Hewlett – Packard Polska Sp. z o.o.; za stworzenie programu dla kobiet w ciąży i młodych matek, dodatkowy płatny w 80% urlop po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, możliwość zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, możliwość zmiany czasu pracy i wykonywanie jej częściowo w domu, za organizację pikników rodzinnych, stworzenie pokoju dla kobiet w ciąży i z dziećmi,
- Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”; za możliwość pracy jednozmianowej (dyżury dopasowuje się do potrzeb matek), elastyczny czas pracy, prowadzenie na terenie szpitala żłobka i przedszkola dla dzieci pracowników, za dofinansowywanie kolonii i obozów dla dzieci,
- Zakłady Farmaceutyczne Unia Spółdzielnia Pracy; za pomoc finansową dla rodziców, wypłaty „becikowego”, minimalne opłaty za wczasy, możliwość pracy w domu, zorganizowanie kącika dla dzieci (rodzice mogą przychodzić do pracy razem z dziećmi).
W konkursie wyróżniono także firmy:
- Bigram S.A.; za zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy, pewność zatrudnienia, miłą atmosferę, spokój, elastyczny czas i zakres pracy, opiekę medyczną, bony upominkowe na święta, (firmę Bigram zgłosiła największa liczba pracownic, na zatrudnione 43 osoby, urodziło się w niej dotąd aż 22 dzieci),
- Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie; placówka z bardzo ograniczonymi możliwościami finansowymi, ale pozwalająca pracownicom na decydowanie o wymiarze i czasie pracy i finansująca paczki świąteczne, dofinansowuje także turnusy rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych, bilety wstępu na basen i do kina.
Organizatorzy konkursu podkreślają, że szefowie nagrodzonych firm rozumieją, że młoda mama to – wbrew panującej powszechnie opinii - najlepszy pracownik: świetnie zorganizowany, lojalny, obowiązkowy, wydajny, rzetelny i odporny na zmęczenie (zahartowany podczas nieprzespanych nocy!), a przy tym spełniony i szczęśliwy – czegóż można chcieć więcej?
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »