kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Dylemat pracodawcy - zatrudnić i nie żałować decyzji
2014/2/3 23:27:23

Masz niewielką firmę i chcesz mieć nowego pracownika? Po stronie pracodawcy leży nie tylko chęć zatrudnienia pracownika, ale przede wszystkim spełnienie szeregu wymogów formalnych, począwszy od wyboru formy zatrudnienia, a skończywszy na obowiązkach wobec ZUS. Jak zatrudnić dodatkową osobę i nie żałować swojej decyzji?

Pierwszą ważną decyzją przed, którą stoi przyszły pracodawca jest wybór formy zatrudnienia. – Umowa zlecenie i umowa o dzieło są umowami cywilnoprawnymi, regulowanymi przez kodeks cywilny – mówi mecenas Helena Fic z Kancelarii Radców Prawnych Fic, Midloch, Syryca – Umowa o pracę opiera się na przepisach Kodeksu Pracy i nakłada na pracodawcę i zatrudnionego odmienne obowiązki oraz przywileje – wyjaśnia mec. Fic. Zatrudnienie na umowę o pracę wiąże się jednak z większą liczbą formalności. Co trzeba zrobić i w jakiej kolejności?

Na próbę, ale na serio


Na początek trzeba sporządzić umowę o pracę i nie musi być to od razu umowa na czas nieokreślony. Pracodawca ma do wyboru także: umowę na okres próbny, na czas określony, na zastępstwo a nawet na czas wykonywania określonej pracy. W praktyce, przy zatrudnianiu nowego pracownika często stosuje się umowy na okres próbny, które dają obu stronom szansę na wzajemne poznanie. Warto podkreślić, że umowa o pracę musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Co zawrzeć w umowie? Na pewno informacje dotyczące rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, wynagrodzenia i jego składników, wymiaru czasu pracy oraz terminu jej rozpoczęcia.

W zdrowym ciele – nowy pracownik

Kolejną istotną kwestią są badania lekarskie, które odbywają się na koszt pracodawcy i najlepiej w godzinach pracy zatrudnionego. Kodeks Pracy nie pozostawia wątpliwości: pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby bez ważnego orzeczenia lekarskiego, potwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Badanie lekarskie wykonywane przed przystąpieniem do pracy nazywa się „badaniem wstępnym”. W trakcie trwania stosunku pracy mamy do czynienia z badaniami okresowymi lub kontrolnymi (jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni). Obowiązkiem pracodawcy jest także przeszkolenie nowozatrudnionej osoby (jeszcze przed przystąpieniem do pracy) z zakresu BHP. Zajęcia tego rodzaju odbywają się w godzinach pracy i na koszt pracodawcy. Pracownik ze swojej strony zobowiązany jest do pisemnego potwierdzenia, że zapoznał się z wszystkimi przepisami.

Opłaty, procenty, wyliczenia

Obowiązki pracodawcy dotyczą także ZUS. W terminie 7 dni od daty zatrudnienia pracodawca musi zgłosić ZUS osobę do ubezpieczenia, w tym przypadku korzystamy z druku ZUS-ZUA. Zgłoszenie musi objąć aż 5 typów ubezpieczeń: emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Warto pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest także do opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Kancelaria Radców Prawnych Fic, Midloch, Syryca


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: praca, pracodawca, pracownik