Z badań ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Pracy przeprowadzonych w ramach kampanii „System aktywizacji zawodowej kobiet - »Kobieta Pracująca «...” wynika, że aż 66% kobiet pracuje, bo praca daje im pieniądze i niezależność finansową. „Duże pieniądze dają kobiecie poczucie bezpieczeństwa. Jak ma pieniądze, to nie musi być już skazana na łaskę i niełaskę domowego tyrana. Wie, że sobie poradzi” - mówi dr Ewa Woydyłło z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Dla 40 proc. kobiet praca jest czynnikiem zwiększającym ich poczucie własnej wartości. 35 proc. kobiet pracuje, bo nie udaje im się utrzymać rodziny z jednej, mężowskiej pensji, a dla 15% badanych praca jest sposobem samorealizacji.
Optymistyczne dla kobiet prognozy płyną także z rynku pracy: z danych GUS wynika, że w latach 2004-06 powstało ok. 500 tys. miejsc pracy dla specjalistów - w tym aż 80% to oferty skierowane do kobiet.
Z badań wynika, że w ostatnich latach zmienił się stosunek kobiet do macierzyństwa. Wprawdzie połowa respondentek deklaruje, że ich decyzje dotyczące posiadania dzieci nie są w żadnym stopniu zależne od ich sytuacji zawodowej, ale już co piąta badana gotowa jest zrezygnować z urodzenia kolejnego dziecka w obawie przez utratą zatrudnienia lub problemami związanymi ze znalezieniem etatu. 20% kobiet uzależnia decyzję o macierzyństwie od sytuacji w pracy – w przypadku, gdyby była ona niekorzystna odłożyłyby ją na później. 7% kobiet jest gotowych w ogóle zrezygnować z macierzyństwa, jeśli miałoby to utrudnić im znalezienie czy utrzymanie pracy.
Niestety, mimo takiej postawy kobiet wobec pracy pracodawcy nadal niechętnie zatrudniają kobiety. W naszym społeczeństwie ciągle pokutuje przesąd, że kobieta marzy tylko o założeniu rodziny, a praca jest tylko mniej znaczącym dodatkiem. Prawie połowa badanych przez ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Pracy przyznała, że znane są im przypadki, gdy oferta pracy skierowana była tylko i wyłącznie do mężczyzn. Mimo panującego oficjalnie zakazu ponad 60% kobiet podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytano o sytuację osobistą, a prawie 40% musiało podpisać deklarację, że nie zajdą w ciążę.
Nawet jeśli kobiecie uda się otrzymać etat, to jej sytuacja w firmie jest znacznie mniej korzystna, niż mężczyzny: połowa pań zarabia mniej niż ich koledzy zatrudnieni na równorzędnych stanowiskach, a ich szanse na awans są dwa razy mniejsze, niż mężczyzn.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »