kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Dlaczego Polki są mniej aktywne zawodowo?
2008/8/5 14:30:00

Raport Ministerstwa Pracy i Gospodarki Społecznej pokazuje, że Polki są zdecydowanie mniej aktywne zawodowo od mężczyzn. Panie częściej rezygnują z pracy, szybciej odchodzą na emerytury.

Raport „Sytuacja na rynku pracy w Polsce” Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2008 roku informuje, że wśród kobiet aktywność wynosi 46,1% i jest o 16,1% niższa niż u populacji męskiej. Według opracowania „Zatrudnienie w Polsce 2007”, wykonanego dla Ministerstwa Pracy i Gospodarki Społecznej niższa aktywność zawodowa Polek spowodowana jest przeważnie opuszczeniem rynku pracy w dwóch fazach życia: okresu reprodukcyjnego i wieku przedemerytalnego.
Na długą absencję zawodową spowodowaną urodzeniem dziecka nakłada się parę czynników. Należą do nich między innymi brak elastycznych form zatrudnienia i utrudniony dostęp do usług opiekuńczych. Udział dzieci objętych opieką instytucjonalną w wieku do lat 3 w Polsce wynosi 2%. Dla porównania w Szwecji stanowi on 39,5% a w Wielkiej Brytanii 25,8%. Podobne dysproporcje utrzymują się wśród dzieci w wieku przedszkolnym. W Polsce wskaźnik ten wynosi 36,2%, a w Szwecji i w Wielkiej Brytanii odpowiednio 86,6% i 80%.

Absencja, spowodowana wiekiem przedemerytalnym we wcześniejszych latach, wynikała z konstrukcji systemu ubezpieczeń, który nie dawał bodźca do dłuższej pracy. W dzisiejszych czasach aktywność zawodową osób starszych, a zwłaszcza kobiet, utrudnia konieczność opieki nad pozostałymi członkami rodziny. Przeszkodą jest również mit, że osoby starsze mają problemy z podnoszeniem kwalifikacji i przystosowaniem się do nowego otoczenia.

Eksperci Akademii PARP twierdzą, że ponad połowa biernych zawodowo kobiet wyraziła chęć podjęcia pracy w domu lub w elastycznym dla siebie czasie. Rozwiązaniem tych problemów może być telepraca i szkolenia on-line. Telepraca jest dobrym rozwiązaniem. Korzyści płynące z tej formy zatrudnienia dla pracodawców to oszczędność kosztów biurowych oraz zatrzymanie pracownika. Szkolenia on-line dają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji bez wychodzenia z domu. Oprócz nabywania i poszerzania swoich umiejętności, uczestnicy szkoleń dodatkowo uczą się organizacji własnego czasu, samodzielności i niekonwencjonalnego podejścia do wybranych tematów. Zmniejsza się problem wykluczenia zawodowego.
Źródło: Instytut Edukacji Interaktywnej estakada.pl



Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »