kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Bałagan ma wpływ na kreatywność?
2013/8/24 14:40:00

Dotychczas sądzono, że tylko praca w czystym środowisku sprzyja pozytywnym zachowaniom człowieka. Tymczasem wyniki badań przeprowadzonych przez Kathleen Vohs z University of Minnesota, opublikowane w „Psychological Science” pokazują, że bałagan może mieć wartościowy wpływ na zachowanie człowieka – wzmaga jego kreatywność i innowacyjność.

Wcześniejsze badania wykazały, że czyste środowisko sprzyja pozytywnym zachowaniom: ludzie nie angażują się w przestępstwa, nie śmiecą, są bardziej szczodrzy. - Jednak my chcieliśmy dowieść, że również bałagan może mieć wartościowy wpływ na zachowania ludzkie. - mówi Dr Vohs.

W eksperymencie poproszono uczestników o wypełnienie kwestionariusza w biurze: jedna grupa pisała w czystym gabinecie, druga natomiast w zabałaganionym. Następnie poproszono ich o datek na cele charytatywne, a także pozwolono na poczęstowanie się czekoladką lub jabłkiem, kiedy będą wychodzić. Okazało się, że czyste biuro zachęciło ludzi do robienia tego, czego od nich oczekiwano: oferowali więcej na cele charytatywne i częściej wybierali jabłko, niż cukierka.

© Sergey Peterman - Fotolia.comAle bałagan też miał swoje zalety, co udowodnił drugi eksperyment. Uczestników poproszono o wymyślenie nowego zastosowania dla piłeczki ping-pongowej.

Okazało się, że uczestnicy z zabałaganionego pomieszczenia wynajdywali tyle samo nowych idei co uczestnicy z czystego biura. Jednak ich pomysły zostały ocenione przez bezstronnych sędziów jako bardziej interesujące i twórcze.

- Przebywanie w bałaganie prowadzi do czegoś, czego pragną firmy, przemysł i społeczeństwo: do kreatywności. - podsumowuje Dr Vohs.

Odkryto także, że kiedy uczestnikom dano wybór między dobrze znanym produktem a całkiem nowym, ci z nieuporządkowanego pokoju częściej wybierali nowość. Oznacza to, że bałagan pozwala na wyzwolenie z konwencjonalności. Uczestnicy z czystego pokoju zazwyczaj odrzucali innowacje.

www.biomedical.pl


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bałagan, kreatywność, praca, praca w biurze