kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

„Mama w pracy” - ruszyła kolejna edycja konkursu
2009/11/16 9:00:00

Z początkiem listopada ruszyła kolejna edycja konkursu „Mama w pracy", organizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja wspólnie z Instytutem Badawczym SMG/KRC oraz Rzeczpospolitą. Duże i małe firmy będą mogły ubiegać się o tytuł „Firmy nieprzeciętnie przyjaznej mamom".

Co czwarta Polka obawia się zwolnienia z pracy z powodu zajścia w ciążę. Co piąta pracująca kobieta odkłada decyzję o urodzeniu dziecka z obawy przed utratą pracy. Prawie co trzecia matka na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym spodziewa się zwolnienia, w rzeczywistości pracę traci co szósta.
Konkurs „Mama w pracy" promuje postawy przyjazne pracującym kobietom. Przykłady zwycięskich firm pokazują, że udogodnienia wdrożone specjalnie dla matek małych dzieci, skutkują lepszymi wynikami pracy i znacznie silniejszą identyfikacją z pracodawcą. Dodatkowo, podnoszą one wartość samego przedsiębiorstwa, które staje się pożądanym miejscem pracy dla przyszłych młodych mam.

- Fundacja Świętego Mikołaja od 3 lat zwraca uwagę pracodawców na sytuację kobiet na rynku pracy - mówi Karolina Błaszczyk, koordynatorka projektu z Fundacji Świętego Mikołaja. - Przekonujemy, że kobieta, która spełnia się w roli matki i pracownika, to dla firmy prawdziwa wartość. Zależy nam, aby promować postawy prorodzinne i prokobiece w przedsiębiorstwach, dlatego od tego roku tytuł „Firmy nieprzeciętnie przyjaznej mamom" będziemy przyznawać jako roczną licencję. Chcielibyśmy zachęcić firmy do regularnego udziału w konkursie.

Do konkursu mogą zgłaszać się zarówno małe i średnie firmy (do 50 pracowników), jak i duże (ponad 50 pracowników). W pierwszym przypadku niezbędne jest wypełnienie ankiety przez co najmniej 10 pracownic, w drugim - przez minimum 30 zatrudnionych kobiet. Po zebraniu wyników ankiet (wypełnianych przez kobiety anonimowo) każda firma otrzyma od Fundacji zwrotny raport z informacją, jak ich firmy postrzegane są przez pracujące tam kobiety.

W ubiegłym roku w kategorii małych firm zwyciężyła Akademia Zabawy i Rozwoju „Octopus" z Gdańska, a wśród dużych przedsiębiorstw (zatrudniających powyżej 50 pracowników) firmy Hewitt Associates Sp. z o.o., Grupa Ikea i Nike Poland Sp. z o.o. Płatny dodatkowy urlop po urodzeniu dziecka, możliwość ustalenia dogodnych godzin pracy lub częściowej pracy w domu, opieka medyczna, przedszkole w firmie - to tylko niektóre udogodnienia w nagrodzonych przedsiębiorstwach.

Warto podkreślić, że 93% kobiet zatrudnionych w wymienionych firmach nie ma obawia się utraty miejsca pracy w przypadku zajścia w ciążę. Aż 95% mam deklaruje, że kobiety po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego mogą liczyć na życzliwość i pomoc współpracowników, natomiast blisko 90% zachęcałaby swoje koleżanki do podjęcia pracy w firmie, w której jest zatrudniona.

Ankiety zgłoszeniowe można przesyłać do 1 marca 2010 roku. Rozwiązanie konkursu, połączone z wręczeniem nagród, będzie miało miejsce w maju 2010 roku.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Mama w pracy, ciąża, kodeks pracy, macierzyństwo, poród, pracująca mama, prawa kobiet, prawa pracownika


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »